Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osvobození Krnov - Petr Vartecký

16. 5. 2020

Fotografie 

KRNOV – 6.5. 1945

 

 Ráno 6.5. 1945 po dělostřelecké palbě na německé pozice přešli vojáci Rudé armády 20. praporu pod velením majora ŠTĚRBAKOVA, 493.prapor pod vedením majora GRIGORIJEVA, 500 prapor majora SOTNIKOVA řeku Opavu. Prorazili německou obranu a pronikli do města a v pouličních bojích osvobozovali naše město Krnov. Tyto prapory bojovaly už 4. rokem od Moskvy, Stalingradu do Krnova. Od severu postupovaly jednotky 361.praporu majora Synikova a od jihu 496. prapor majora Bogatireva. Po 12 h. pouličních bojích bylo naše město osvobozeno od německých fašistů, kteří při ústupu ničili vše, co se dalo, mosty, sklady, nádraží, depo a domy. Jednotky R.A. postupovaly dále a do večera toho dne osvobodily 18 dalších obcí. Podle archivních záznamů v bojích o město zahynulo 37 vojáků Rudé armády a jejich životy skončily v Krnově na konci války.

                                                     

 

PO 75-LETECH!

 

 

      KRNOV - 6.5. 2020. 11 30 h.

Městský hřbitov – POMNÍK PADLÝCH VOJÁKŮ RUDÉ ARMÁDY.

Malá pietní vzpomínka při 75 - letém výročí osvobození našeho města Rudou armádou.

Za účasti zástupců KSČM, KČP, Česko – ruské společnosti a čestné stráže v dobových uniformách R.A. s rudou vlajkou. Při příchodu vedení naší radnice vznikla roztržka o přítomnost členů Klubu vojenské historie Maxim v dobových uniformách a vlajkou. PO VZRUŠENÉ DEBATĚ s vedením města, trvajícím na svém požadavku na odchodu čestné stráže, čestná stráž odstoupila a vedení položilo svojí kytici a odešlo. Zdůvodnění – chtějí uctít památku všech padlých vojáků – nenašlo pochopení mezi přítomnými.             

                                                                          Za MěV KSČM Krnov P. Vartecký.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

How to buying Google

(DavidZob, 26. 12. 2022 6:00)

That means you'll get the idea some stylish features and press access to additional channels where you can win visibility, without having to modify nous of some confused, handbook migration process. https://googlec5.com

נערות ליווי

(HenryBag23453, 18. 6. 2022 11:16)

"Right here is the right webpage for anyone who wants to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want toOHaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been written about for a long time. Wonderful stuff, just excellent!"
https://lover-israil-comp.ml/news/caconceiga

Nice post

(Robertanype2145, 26. 1. 2022 8:19)

"Hello! I simply want to give you a big thumbs up for the great info you've got here on this post. I am coming back to your website for more soon."
https://terptaudig.ucoz.ru

Good post

(Robertanype2145, 23. 1. 2022 7:08)

"I need to to thank you for this fantastic read!! I definitely loved every bit of it. I have you bookmarked to look at new things you postÖ"
https://stati-obzor-ov.usite.pro

very good post

(Victorsip45678, 22. 1. 2022 18:59)

"Good article. I absolutely appreciate this website. Continue the good work!
"
https://phi-resurs-new.do.am/news/nbhr_naarvt_livvi_bmrkaz/2022-01-20-39

Prosím o zveřejnění celého písemného prohlášení Olgy Zauzig o Krnově ...

(Vašek, 4. 7. 2020 16:56)

... v době kolem osvobození v roce 1945. Tento popis událostí zmiňuje článek s názvem "Vyjádření" autorem je Klub zastupitelů KSČM a článek je na str. 3 v Krnovských listech číslo:9 z 3. 7. 2020. Děkuji

 

 

objednatel